Text Resize

-A +A
Bookmark and Share

Instructional Superintendents

Below are the Instructional Superintendents and the cluster of DC Public Schools they manage. 

Harry Hughes, Cluster I
Cluster I includes:

  • Dorothy I Heights ES
  • H.D. Cooke ES
  • Garfield ES
  • Hendley ES
  • Ludlow-Taylor ES
  • ML King ES
  • Murch ES
  • Plummer ES
  • Randle Highlands ES
  • Shepherd ES
  • Thomas ES
  • Turner ES

Angela Chapman, Cluster II
Cluster II includes:

  • Beers ES
  • Capitol Hill Montessori EC
  • Drew ES
  • Houston ES
  • Key ES
  • Langley ES
  • Leckie ES
  • Payne ES
  • Peabody ES
  • School Within a School
  • Stanton ES
  • Watkins ES

LaKimbre Brown, Cluster III
Cluster III includes:

  • Amidon-Bowen ES
  • Bancroft ES
  • Bruce-Monroe ES
  • Cleveland ES
  • JO Wilson ES
  • Garrison ES
  • Houston ES
  • Marie Reed ES
  • Oyster-Adams Bilingual
  • Patterson ES
  • Powell ES
  • Reed ES
  • Tyler ES
  • Van Ness ES

Aileen Murphy, Cluster IV
Cluster IV includes:

  • Aiton ES
  • Brent ES
  • Burrville ES
  • Drew ES
  • Hearst ES
  • Lafayette ES
  • Ross ES
  • Seaton ES
  • Simon ES
  • Thomson ES
  • Tubman ES

Janice Harris, Cluster V
Cluster V includes:

  • Barnard ES
  • Eaton ES
  • Garfield ES
  • Hyde-Addison ES
  • Janney ES
  • JO Wilson ES
  • Mann ES
  • Maury ES
  • Miner ES
  • Orr ES
  • Smothers ES
  • Stoddert ES

Shawn Stover, Cluster VI
Cluster VI includes:

  • Brightwood EC
  • Bunker Hill ES
  • Burroughs EC
  • Langdon EC
  • LaSalle-Backus EC
  • Raymond EC
  • River Terrace EC
  • Takoma EC
  • Truesdell EC
  • West EC
  • Whittier EC

Tracy Ocasio, Cluster X
Cluster X Includes:

  • Browne EC
  • C.W. Harris ES
  • Ketcham ES
  • Kimball ES
  • Malcolm X ES
  • Moten ES
  • Nalle ES
  • Noyes ES
  • Savoy ES
  • Walker-Jones EC
  • Wheatley EC

Natalie Gordon, Cluster VII
Cluster VII includes:

  • Brookland MS
  • Deal MS
  • Elliot-Hine MS
  • Hardy MS
  • Hart MS
  • Jefferson MS
  • Johnson MS
  • Kelly Miller MS
  • Kramer MS
  • MacFarland MS
  • Sousa MS
  • Stuart-Hobson MS

Drewana Bey, Cluster VIII
Cluster VIII includes:

  • Ballou SHS
  • Ballou STAY
  • Coolidge SHS
  • Ellington School of the Arts
  • Luke C. Moore Academy
  • McKinley Technology EC
  • Phelps SHS
  • School Without Walls
  • Wilson SHS
  • Woodson SHS

David Pinder, Cluster IX
Cluster IX includes:

  • Anacostia SHS
  • Benjamin Banneker SHS
  • Cardozo EC
  • Columbia Heights Education Campus
  • Dunbar SHS
  • Eastern SHS
  • Incarcerated Youth Program
  • McFarland MS
  • Ron Brown College Prep HS
  • Roosevelt SHS
  • Roosevelt STAY
  • Washington Metropolitan
  • Youth Services Center